Zprávy

Aktuální informace o všech novinkách z oblasti vývoje a výzkumu.

Napsali o nás!

21. 09. 2020

https://archiv.ihned.c...

Jak využít materiál z demolic? Přes polovinu odpadů v Česku tvoří stavební suti. Separace lehkých a prachových částic  se v Česku − vzhledem k nastavení cenových relací při recyklacích − téměř neprovádí. Přitom také pro jemné částice existují metody na jejich zpracování. Jednou z nich je technologie aktivního kamenného prachu od společnosti Lavaris, která si dokáže poradit i s kamennými odprašky, vznikajícími při drcení a řezání kameniva v kamenolomech.

Středočeské inovační centrum

17. 02. 2020

https://s-ic.cz/cs/sto...

"Ve firmě Lavaris si díky Inovačnímu voucheru mohli odborně otestovat použití vysokorychlostních mlýnů pro mletí rostlinných materiálů."

Vyhráli jsme 1. místo!

07. 10. 2019

https://druhotnasurovi...

Naše dceřiná společnost ARP Bohemia,se zúčastnila soutěže Druhotná surovina - přeměna odpadů na zdroje.
S radostí vám oznamujeme, že obsadila 1. místo.

Napsali o nás 16.03.206

16. 03. 2018

https://media.monitora...

Středočeši z Lavarisu budou možná obnovovat válkou poničená města v Sýrii a dalších státech.

Vyvinuli totiž světový technologický unikát.

Dá se použít nejen ve stavebnictví.

LIBČICE NAD VLTAVOU | Zcela nové technologie vyvíjené v areálu bývalých šroubáren v Libčicích nad Vltavou mohou zlevnit a urychlit opravy ranvejí letišť, českých silnic a dálnic, ale zároveň i znovu vybudovat rozbombardovaná města na Středním východě. Všechno, co k tomu zdejší odborníci potřebují, je stavební odpad, který by jinak skončil nevyužitý na skládce. Technologii tzv. aktivního kamenného prachu vyvinula středočeská firma Lavaris spolu s akademiky. „S vědci z ČVUT jsme začali spolupracovat na recyklaci stavebního odpadu. Přinesli nám tehdy vzorky z dálnice D1 a z ranvejí letišť a my jsme zjišťovali, jak z odpadu demolic udělat zpět stavební materiál. Povedlo se. Vyvinuli jsme společně celý systém zpracování. Jde o vysokorychlostní mlýny, které odpad dokáží s nízkými náklady určitým způsobem rozemlít až na mikrony blížící se velikosti nanočástic, kam samozřejmě dalším vývojem směřujeme. Do systému patří i vědci z ČVUT navržené receptury, jak aktivní prach dále využít, jak z něj třeba dělat cihly, přidávat do cementu a tak dále,“ říká 51letý majitel malé úspěšné společnosti původem z Palestiny George Karra´a.

Nemají konkurenci

Technologie nemá ve světě konkurenci, proto se o ni zajímá řada zemí světa a středočeští odborníci dokonce získali podporu Rozvojového programu OSN. „Děláme výzkum na obnovu katastrofami či válkou poničených zástaveb, například v Pásmu Gazy, Sýrii nebo Iráku. Tam je důležité, aby měli dostupný a levný materiál, a my, protože máme i mobilní technologie, jsme schopni přímo v terénu měnit demolice na stavební materiál. Právě jednáme s tamními firmami a máme ohlasy i z Řecka, Kypru, Jordánska či Kuvajtu,“ prozradil jednatel Lavarisu. George Karra´a přišel z Betléma do Čech v roce 1985, aby tu vystudoval strojírenství. Založil tu rodinu a začal podnikat. Jeho firma o deseti zaměstnancích Lavaris zdokonaluje společným výzkumem s vědci technologie zpracování recyklovatelného materiálu téměř deset let. Za tu dobu má na svém kontě skoro dvě desítky užitných vzorů a několik patentovaných postupů. Aktivní kamenný prach, který mezi ně patří, se od běžně rozemletého stavebního odpadu liší především zvláštní jemností, ta s sebou nese unikátní vlastnosti. „Povrch částic má lepší pojivé vlastnosti, dokáže lépe reagovat s dalšími materiály, a tím jim přidává na hodnotě. Proto se dá využít nejen ve stavebnictví, ale například i jako plnivo v gumárenství, plastikářství, v případě čistého materiálu i v potravinářství nebo farmacii,“ vysvětluje jednatel Lavarisu a přidává příklady: „Třeba zubní pasty jsou plné uhličitanu vápenatého, stejně tak se přidává k účinným látkám do léků, aby měly objem a podobně. Po přidání našeho prachu do cementu mu jeho vlastnosti umožňují lépe fungovat, dokáže být až z více než poloviny i náhražkou nového cementu do betonu, dají se z něj vyrábět cihly, lepidlo, štuk, spárovačka. To vše ve stavebnictví znamená enormní úsporu nákladů.“

Cenná druhotná surovina

Po pětiletém výzkumu dokáží odborníci z Libčic svými vysokorychlostními mlýny zpracovat i opotřebené pneumatiky, respektive gumový granulát. „To je nová věc, naše perla spolupráce s VŠCHT a stavební fakultou ČVUT. Výsledkem je cenná druhotná surovina, které se říká aktivní gumový prach, má vynikající mechanické a chemické vlastnosti. Dá se přidávat do asfaltu i nových pneumatik, vyrábět z něj koberečky, těsnění a tak dále. Máme už zájemce z řad gumárenských podniků, i když český gumárenský průmysl je, musím říci, velice konzervativní k vyzkoušení novinek,“ podotkl George Karra´a. George je aktivní muž, kromě toho všeho si ještě na České zemědělské univerzitě v Praze momentálně dodělává doktorát v oboru udržitelných technologií. I tam už díky dotaci Středočeského inovačního centra spustil další experiment – ověřuje možnost použití svých vysokorychlostních mlýnů pro mletí rostlinných materiálů. Vyvíjí zařízení, které dokáže vlhké dřevo drtit a vznikající teplo zároveň štěpku dosušovat. „Hodinový příkon nového stroje bude okolo 60 kilowatt, kdežto u obvyklé sušárny dřeva je to desetkrát více,“ představil novinku Karra´a.

Technologii aktivního kamenného prachu vyvinula firma Lavaris spolu s akademiky. Dá se využít ve stavebnictví, ale i jako plnivo v gumárenství, plastikářství, v případě čistého materiálu v potravinářství či farmacii. FOTO | ARCHIV LAVARIS

Autor: EVA HAVELKOVÁ

Napsali o nás v Mladé Froně Dnes 15.02.2018

15. 02. 2018

Středočeši z Lavarisu budou možná obnovovat válkou poničená města v Sýrii a dalších státech. Vyvinuli totiž světový technologický unikát. Dá se použít nejen ve stavebnictví.

LIBČICE NAD VLTAVOU Zcela nové technologie vyvíjené v areálu bývalých šroubáren v Libčicích nad Vltavou mohou zlevnit a urychlit opravy ranvejí letišť, českých silnic a dálnic, ale zároveň i znovu vybudovat rozbombardovaná města na Středním východě. Všechno, co k tomu zdejší odborníci potřebují, je stavební odpad, který by jinak skončil nevyužitý na skládce. Technologii tzv. aktivního kamenného prachu vyvinula středočeská firma Lavaris spolu s akademiky.

„S vědci z ČVUT jsme začali spolupracovat na recyklaci stavebního odpadu. Přinesli nám tehdy vzorky z dálnice D1 a z ranvejí letišť a my jsme zjišťovali, jak z odpadu, demolic udělat zpět stavební materiál. Povedlo se. Vyvinuli jsme společně celý systém zpracování. Jde o vysokorychlostní mlýny, které odpad dokáží s nízkými náklady určitým způsobem rozemlít až na mikrony blížící se velikosti nanočástic, kam samozřejmě dalším vývojem směřujeme. Do systému patří i vědci z ČVUT navržené receptury, jak aktivní prach dále využít, jak z něj třeba dělat cihly, přidávat do cementu a tak dále,“ říká 51letý majitel malé úspěšné společnosti, původem z Palestiny, George Karra´a.

Technologie nemá ve světě konkurenci, proto se o ni zajímá řada zemí světa a proto středočeští odborníci dokonce získali podporu Rozvojového programu OSN. „Děláme výzkum na obnovu katastrofami či válkou poničených zástaveb, například v pásmu Gazy, Sýrii nebo Iráku. Tam je důležité, aby měli dostupný a levný materiál a my, protože máme i mobilní technologie, jsme schopni přímo v terénu měnit demolice na stavební materiál. Právě jednáme s tamními firmami a máme ohlasy i z Řecka, Kypru, Jordánska či Kuvajtu,“ prozradil jednatel Lavarisu.

George Karra´a z Betléma do Čech v roce 1985, aby tu vystudoval strojírenství. Založil tu rodinu a začal podnikat. Jeho firma o deseti zaměstnancích Lavaris zdokonaluje společným výzkumem s vědci technologie zpracování recyklovatelného materiálu téměř deset let. Za tu dobu má na svém kontě skoro dvě desítky užitných vzorů a několik patentovaných postupů. Aktivní kamenný prach, který mezi ně patří, se od běžně rozemletého stavebního odpadu liší především zvláštní jemností, ta s sebou nese unikátní vlastnosti. „Vytváříme v podstatě uhličitan vápenatý, povrch částic má lepší pojivé vlastnosti, dokáže lépe reagovat s dalšími materiály, a tím jim přidává na hodnotě. Proto se dá využít nejen ve stavebnictví, ale například i jako plnivo v gumárenství, plastikářství, potravinářství nebo farmacii,“ vysvětluje jednatel Lavarisu a přidává příklady: „Třeba zubní pasty jsou plné uhličitanu vápenatého, stejně tak se přidává k účinným látkám do tabletek léků, aby měly objem a podobně. Po přidání našeho prachu do cementu mu jeho vlastnosti umožňují lépe fungovat, dokáže být až z více než poloviny i náhražkou nového cementu do betonu, dají se z něj vyrábět cihly, lepidlo, štuk, spárovačka. To vše ve stavebnictví znamená enormní úsporu nákladů.“

Pneumatiky, doktorát a biomasa

Po pětiletém výzkumu dokáží odborníci z Libčic svými vysokorychlostními mlýny zpracovat i opotřebené pneumatiky, respektive gumový granulát. „To je nová věc, naše perla spolupráce s VŠCHT a stavební fakultou ČVUT. Výsledkem je cenná druhotná surovina, které se říká aktivní gumový prach, má vynikající mechanické a chemické vlastnosti. Dá přidávat do asfaltu i nových pneumatik, vyrábět z něj koberečky, těsnění a tak dále. Máme už zájemce z řad gumárenských podniků, i když český gumárenský průmysl je, musím říci, velice konzervativní k vyzkoušení novinek,“ podotkl George Karra´.

George je aktivní muž, kromě toho všeho si ještě na České zemědělské univerzitě v Praze momentálně dodělává doktorát v oboru udržitelných technologií. I tam už díky dotaci Středočeského inovačního centra spustil další experiment – ověřuje možnost použití svých vysokorychlostních mlýnů pro mletí rostlinných materiálů. Vyvíjí zařízení, které dokáže vlhké dřevo drtit a vznikající teplo zároveň štěpku dosušovat. „Hodinový příkon nového stroje bude okolo 60 kilowatt, kdežto u obvyklé sušárny dřeva je to desetkrát více,“ představil novinku Karra´a.

Recyklační linka kamenných odprašků

Libčice nad Vltavou

18. 07. 2016

V současné době pro jednoho z našich klíčových zákazníků připravujeme kompletní řešení na recyklaci kamenných odprašků. Toto řešení sestává ze sekce vysoušení vlhkých kalů, které následuje sekce pro aktivaci již suchých odprašků. Další fází je homogenizace suchých směsí a nakonec výroba odlehčených cihel.

Mezinárodní spolupráce s UNIDO

Verona

08. 09. 2015

Společnost LAVARIS s.r.o. společně s Fakultou stavební ČVUT v Praze bude představovat českého partnera pro projekt „Recyklace kamenného odpadu v Palestině“. Na projektu zaštítěném mezinárodní Organizací OSN pro průmyslový rozvoj (UNIDO) bude spolupracovat rovněž univerzita v Hebronu a italská organizace I.S.I.M. Memorandum o spolupráci bude projednáno v rámci konání mezinárodního veletrhu Marmomacc 2015 v italské Veroně.

Vystavujeme na Stone+tec

Norimberk (Německo)

29. 04. 2015

Srdečně Vás zveme k návštěvě našeho stánku na mezinárodním veletrhu v Norimberku. Tématem veletrhu je přírodní kámen a s ním související technologie zpracování. Navštívit nás můžete v termínu 13.-16.5.2015 na našem stánku v hale 3A (stánek č.128). Těšíme se na Vaší návštěvu.

Nové webové stránky

Libčice nad Vltavou

01. 04. 2015

Od 1.4.2015 pro Vás spouštíme nové webové stránky společnosti Lavaris s.r.o.. Nezměnila se pouze grafická podoba stránek, ale zlepšili jsme i orientaci a dostupnost informací pro Vás. Na webu dále průběžně pracujeme, proto prosím omluvte eventuální drobné nedostatky. Děkujeme za pochopení. Tým Lavaris

Naši partneři
Logo ČVUT. Logo VŠCHT. Logo Total. Logo TAČR. Logo ČZU.